Denna sida innehåller
information om alkoholhaltiga
drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år.
Jag är 25 år eller äldre och får därför ta del av
informationen på Giertz.se »


Domaine de la Vougeraie i byn Vougeot i Bourgogne ägs och drivs av familjen Boisset som även har egendomen som bostad sedan 1961. Men det dröjde ända till 1999 då det första vinet med namnet Vougeraie lanserades. Under 1980- och 1990-talen köptes en rad olika toppvingårdslägen i både Côte de Nuits och Côte de Beaune, däribland Le Clos Blanc som mitt bland de fina pinot noir-rankorna i Clos de Vougeot producerar vita viner av världsklass.
Filosofin bakom som hos många av första rangens producenter att det är med vården och skötseln av rankorna som vinmakningen börjar. Chefsvinmakare är Pierre Vincent som tillsammans med ett tjugotal medarbetare säkerställer att endast det bästa tappas på butelj.
1994 påbörjade man en omdaning mot ekologisk odling. Idag är alla viner biodynamiskt odlade och ekologiskt certifierade.
Läs mer om vingården på deras hemsida: www.domainedelavougeraie.com
Ett härligt nyanserat vin med inslag av nötter, fat, gröna äpplen och mineral. En torr, ung och elagant smak. Servera gärna till rätter av fisk, fågel eller ljust kött.
Från vinmakaren Pierre Vincent kommer detta speciella vin. Jordmånen är sandblandad lera och vita kalkstenar. Druvorna är skördade för hand. Vinet har en kryddig nyanserad doft med fatkaraktär, inslag av jordgubbar och örter. Smak som doft. Kan drickas idag men kan med fördel lagras i upp till 20 år.
En torr, ung och frisk cremant från Bourgogne. Eleganta toner av ljusa blommor, äpplen, citrus och bröd. Smaken är torr, frisk med inslag av blommor, grapefrukt, choklad och rostat bröd. En perfekt present för livsnjutaren!
En generös och härlig Bourgogne från familjenBoisset. 2005 är en lysande årgång i regionen och det är ett komplext och spännande vin. Matchas gärna tillmat som fet eller vild fågel och inte alltför smakrika kött och lammrätter!
Spännande vin från familjen Boisset och det mytiska vingårdsläget i Bourgogne. Det första vita vinet från området dateras bak till 1110-talet. Lagras med fördel 10-15 år men kan drickas idag, dekantera då minst 45 min innan det avnjuts.
