Välkommen till Giertz Vinimport

Denna sida innehåller
information om alkoholhaltiga
drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år.

Jag är 25 år eller äldre och får därför ta del av
informationen på Giertz.se »

Gevrey Chambertin le Creot


Art nr: 70347
Proucent: Jean-Claude Boisset
Ursprung: Bourgogne, Frankrike
Druvsort: 100% pinot noir
Alkoholhalt: 13%
Pris: 319:-


Mat & Vänner Vin, nr 3 2011
Rickard Albin

"Bolagets godaste ur beställningssortimentet

Knappt medelfyllig röd färg. Elegant, komplex doft med inslag av multna jordgubbar, läder, salmiak, röda äpplen och rostad ek. Harmonisk, balanserad smak med frisk fruktsyra, återhållna tanniner i en lätt, men smörig kropp med silkig struktur."

Årgång 2007



Dina Viner Professional Edition, nr 13 2011

Världsklassvin
-Ett riktigt fynd

"Rik, aromatisk bouquet med söta bär, blommor och mineraler. Smaken är djup, rik och fyllig med silkig, solmogen frukt, mörka bär, bra balans, bra syra och inslag av vildhallon, tranbärsjuice, cassis, bigarråer, blommor, mineraler och fat. Ett runt, rikt och bussigt vin med snygga, mörkröda bärtoner, moderna bär- och aromtoner och lång aromatisk eftersmak."

Årgång 2007


Livets Goda Nyhetsbilaga nr 1 2010

LGP 92

Doften är ung, fräsch och fruktig med röda bär, blommor och fat. Smaken är återigen ung, fräsch och fruktig med ren solmogen frukt och bra balans med bra syra.

Årgång 2006