Cava 1+1=3 Blanc de Noirs Brut Nature Reserva Organic
En torr, fruktig och balanserad årgångscava från DO Cava i Penedès gjord på 100% Pinot noir. Den här ekologiska cavan är gjord enligt den traditionella metoden där den fått ligga…Läs mer
- 100% Pinot Noir
- 36 månader på sin egen jästfällning
Passar till
Produktinformation
- Alkoholhalt 12%
- Förpackning Flaska 750 ml
- Förslutning Champagnekork
- Rest sockerhalt 0,2 g/100ml
- Druvor 100% pinot noir
- Årgång 2022
- Producent U Mes U Fan Tres
- Ursprung Spanien, D.O. Cava
Utmärkelser
Om vinet
En torr, fruktig och balanserad årgångscava från DO Cava i Penedès gjord på 100% Pinot noir. Den här ekologiska cavan är gjord enligt den traditionella metoden där den fått ligga 36 månader på sin egen jästfällning, och är dessutom en Brut Nature vilket betyder att inget socker tillsatts efter jäsningen.
Smakbeskrivning
Torr, fruktig, nyanserad smak med inslag av röda äpplen, kex, nougat, örter och apelsin.
Lagringspotential
Vinet är gjort för att avnjutas nu men kan under goda förhållanden lagras i 3-5 år till.
Vinmakare
Josep Piñol
Skörd
Manuell
Vinifikation
Vinet har legat minst 36 månader med jästfällningen i flaska före degorgering.
Producent
U Mes U Fan Tres – eller 1+1=3 som dom också är kända som – grundades 1985 i Font-Rubí i vinregionen DO Penedès i nordöstra Spanien. U mes U producerar många olika vinstilar, från kraftigt rött vin till eleganta och festliga Cava. Hela deras produktion är ekologiskt certifierad och även certifierade Sustainable Wineries for climate protection.
Läs mer och se alla viner från U Mes U Fan TresUrsprungCava är ett spanskt mousserande vitt eller rosévin tillverkat i någon av regionerna Katalonien, Aragonien, Navarra, La Rioja, Baskien, Valencia, Extremadura, eller Castilla-León. Över 90% av all Cava framställs i Katalonien och Cava är det katalanska ordet för källargrotta. Den tillverkas med samma metod som champagne, det vill säga den andra jäsningen sker i flaskan och precis som i Champagne tillsätts en viss mängd druvjuice innan buteljering med varierande sötma. Cava är ofta torr och de varmväxta, lokala druvorna ger en bredare, mera rostad smak än vad champagne brukar ha. Druvsorter som används är på den blå sidan Monastrell och Pinot Noir, och på den gröna Xarel-lo, Parellada, Macabeo och Chardonnay.
Läs mer och se alla viner från D.O. Cava