Cava 1+1=3 Brut Rosé Pinot Noir Organic
Ett torrt, friskt och bärigt mousserande rosé från Penedès, Barcelona. Vinet är gjort på 100% Pinot noir och enligt den traditionella metoden,vilket innebär att vinet har fått sina bubblor via…Läs mer
- 100% Pinot Noir
- 14 månader på sin egen jästfällning
Passar till
Produktinformation
- Alkoholhalt 11,5%
- Förpackning Flaska 750 ml
- Förslutning Champagnekork
- Rest sockerhalt 0,7 g/100ml
- Druvor 100% Pinot noir
- Producent U Mes U Fan Tres
- Ursprung Spanien, D.O. Cava
Utmärkelser
Om vinet
Ett torrt, friskt och bärigt mousserande rosé från Penedès, Barcelona. Vinet är gjort på 100% Pinot noir och enligt den traditionella metoden,vilket innebär att vinet har fått sina bubblor via en andra jäsning på flaska. Cava 1+1=3 Brut Rosé Pinot Noir Organic har legat minst 14 månader på sin jästfällning innan degorgering.
Smakbeskrivning
Torrt, friskt och fruktigt mousserande rosévin med inslag av hallon, smultron, kex, mineral och citrus.
Vinifikation
Vinet har lagrats 14 månader på sin jästfällning.
Producent
U Mes U Fan Tres – eller 1+1=3 som dom också är kända som – grundades 1985 i Font-Rubí i vinregionen DO Penedès i nordöstra Spanien. U mes U producerar många olika vinstilar, från kraftigt rött vin till eleganta och festliga Cava. Hela deras produktion är ekologiskt certifierad och även certifierade Sustainable Wineries for climate protection.
Läs mer och se alla viner från U Mes U Fan TresUrsprungCava är ett spanskt mousserande vitt eller rosévin tillverkat i någon av regionerna Katalonien, Aragonien, Navarra, La Rioja, Baskien, Valencia, Extremadura, eller Castilla-León. Över 90% av all Cava framställs i Katalonien och Cava är det katalanska ordet för källargrotta. Den tillverkas med samma metod som champagne, det vill säga den andra jäsningen sker i flaskan och precis som i Champagne tillsätts en viss mängd druvjuice innan buteljering med varierande sötma. Cava är ofta torr och de varmväxta, lokala druvorna ger en bredare, mera rostad smak än vad champagne brukar ha. Druvsorter som används är på den blå sidan Monastrell och Pinot Noir, och på den gröna Xarel-lo, Parellada, Macabeo och Chardonnay.
Läs mer och se alla viner från D.O. Cava